Консультації для батьків
Як правильно організувати заняття фізичними вправами вдома?
Заняття фізичними вправами повинні займати не більше 10 - 15 хвилин, але проводити їх слід регулярно (наприклад, через день), оскільки лише регулярність забезпечує оздоровчий ефект. Надмірні фізичні навантаження дитяті протипоказані, оскільки м'язи і кістки ще не сформовані повністю. Крім того, не рекомендується переходити до наступної вправи, якщо попередня не освоєна.
Де і як займатися фізичними вправами?
Для занять дитини фізичними вправами підійде будь-яке місце в кімнаті, яке слід звільнити від сторонніх предметів і небезпечних речей (стільців, табуретів, предметів, що б'ються). Бажано придбати мінімальний спортивний інвентар: скакалку, роликовий массажер, м'яч, гімнастичну палицю розміром 70-80см, еспандер для розвитку ще слабких дрібних м'язів кисті і пальців рук. Зберігати спортивний інвентар потрібно в спеціальному місці. Якщо можливо, проводьте заняття і на відкритому повітрі - у дворі, в найближчому парку. Для цього вам знадобляться футбольний або баскетбольний м'ячі. Візьміть з собою скакалки, невеликий м'яч для метання, ракетки і волан для бадмінтону. Взимку особливо корисні лижні вилазки і катання на санках - прекрасні засоби для оздоровлення, тренування сердечно - судинної і дихальної систем, м'язового апарату. Діти із задоволенням займаються фізичними вправами разом з батьками.Головне в залученні дитяти до занять фізичними вправами - особистий прикладдорослих - батьків, їх мудрість і терплячість.
Поради батькам
1. Щоденно виконуйте з дитиною ранкову гімнастику, виходьте на прогулянку
2. Разом з дитиною здійснюйте пішохідні прогулянки та туристичні походи.
3. Залучайте дитину до виконання основних рухів : ходьба, біг, стрибки, вправи з м"ячем, повзання...
4. Грайте з дитиною в рухливі та спортивні ігри.
5. Катайтеся разом з дитиною на велосипеді, роликах, грайте в теніс, футбол, бадмінтон. Стрибайте на скакалці.
Розвиток рухової активності
Розвиток рухових умінь малюка дозволяє одночасно формувати як його особисті якості (воля, наполегливість, кмітливість), так і привчати до дисципліни.Правильно організоване фізичне, зокрема рухове виховання, є запорукою формування у дитини звички до здорового способу життя.Пам'ятайте, що координація рухів у дітей раннього віку розвивається переважно під час гри та самостійної рухової діяльності.
• Важливо створити належні умови для того, щоб дитина могла вільно рухатися як вдома, так і на вулиці. Не варто стримувати природну активність малюка, краще надати йому можливість ходити, бігати, залізати на гірку таспускатися з неї, кидати м'яч та сніжки, копати лопаткою в пісочниці, возити за мотузочку іграшкові машинки тощо. Ігрова рухова діяльність дитини є умовою поступового зміцнення її м'язів, удосконалення координації рухів, розвитку спритності.
• Не слід постійно оберігати малюка від можливих падінь, та ударів, весь час водити його за руку. Наслідком такого виховання, як правило, стає наступне відставання у розвитку рухової гімнастики дитини.
• Разом із тим, даючи дитині певну свободу, потрібно вчити її бути обережною, спрямовувати її рухову активність на пізнання навколишнього середовища.
• У жодному разі не дорікайте дитині за її невдачі, невміння, незграбність. Виховуйте в малюка
цілеспрямованість та впевненість у собі.
• Повсякчас прагніть того, щоб рухові вправи, ігри та заняття приносили дитині радість і задоволення, тоді й успіхи будуть більш значними.
• Найкраще малюк досягає успіху, коли Ви граєтеся разом із ним, а він Вас наслідує.
• Під час фізичного виховання дитини обов'язково слід враховувати її індивідуальні психічні особливості. Якщо малюк за вдачею боязкий, невпевнений у собі, його треба постійно підбадьорювати, хвалити навіть за найменше досягнення.
• Занадто спокійну та неквапливу дитину доцільно частіше залучати до рухливої гри, зацікавлювати новою іграшкою чи вигадуванням якоїсь неординарної ситуації.
Формування правильної постави дитини
Поспостерігайте уважно за дитиною: як вона сидить, ходить, тримає голову, яка в неї фігура. Кожен з нас хотів би бачити свою дитину спритною,здоровою,стрункою. Необхідно знати, що гармонійність будови тіла залежить від постави, яка формується в період росту і розвитку дошкільника. Правильна постава не тільки естетична, але й створює умови для роботи серцево-судинної, дихальної і травної систем, позитивно впливає на самопочуття дитини. Фізіологічні вигини дитини формуються до 6-7 років.
Через несприятливі зовнішні умови можуть виникнути різні порушення постави, а їх профілактика найбільш ефективна саме в дошкільному віці.
Всім нам відомо, що просто вкрай необхідно стежити за здоров'ям та фізичним розвитком дитини, щорічно звертатися до лікарів на медичні огляди, під час яких лікар і може помітити деякі дефекти осанки.
Батьки повинні звертати увагу на поставу дітей та оглядати їх в домашніх умовах. Оглядають дитину спереду, збоку і із спини. При огляді спереду звертають увагу на контури і рівень розташування плечей, на форму грудної клітки. Необхідно також перевірити, чи немає яких-небудь асиметричних відхилень.
Коли дитина повернеться спиною, треба перевірити правильність положення голови, лінії шиї, плечей, спини. Лінію хребта краще всього видно при нахилі дитини вперед. При нормальній поставі хребет розміщується по середній лінії тулуба, плечей, кути лопаток знаходяться на одному рівні, поперечні проміжки повинні бути однаковими.
Під час огляду збоку треба звертати увагу на контури живота. Вилучений чи відвислий живіт свідчить про те, що у дитини слабкі м'язи черевного пресу.
Одним із найбільш поширених порушень постави є право- аболівостороннєвикривлення хребта (сколіоз).При сколіозі одне плече підняте, лопатки розміщені асиметрично, одна бокова сторона тулуба випукла, друга - западає, хребці скручуються навколо своєї осі, через що випирають ребра або утворюють горб.
Друге порушення постави -кіфотична постава (кіфоз) крім слабкого розвитку м'язів спостерігаються зміни в зв'язочному апараті; зв'язки розтягнуті й тому природний згин хребта в грудній області значно збільшений.
Лордозна постава (лордоз) - значна зігнутість хребта в поперечному відділі, шийний згин зменшений, надмірно видається живіт.
Попередити дефекти постави значно легше, ніж їх лікувати. Профілактика порушень постави здійснюється в дошкільному закладі освіти та повинна здійснюватись в сім'ї обов'язково в двох напрямках: створення оптимальних гігієнічних умов,(правильне освітлення, систематичне провітрювання приміщень, дотримання режиму дня, відповідні зросту дитини меблі)і цілеспрямована виховна робота.
Такі засоби фізичної культури, як загально-розвивальні вправи, рухливі ігри, вправи спортивного характеру, загартовуючи процедури сприяють формуванню правильної постави.
Анкета для батьків з питань фізичного виховання та розвитку дітей
1. Прізвище, ім'я дитини.
2. Вік дитини.
3. Як часто Ваша дитини хворіє на простудні захворювання?
4. Чи підтримує Ваша родина здоровий спосіб життя? Як?
5. Чи займаєтесь Ви з дитиною фізичними вправами вдома? Якщо «так», то як часто і у який спосіб?
Якщо «ні», то поясніть причину:
• немає часу;
• немає бажання;
• нехай цим займаються спеціалісти;
• мені це не потрібно;
• моїй дитині це не потрібно;
• інші причини (вкажіть, які).
6. Чи є у Вас вдома місце для занять фізичними вправами?
7. Купуючи іграшки та ігри дитині, Ви сподіваєтесь, що вони допоможуть:
• зайняти дитину малорухливою грою;
• розвинути розумові якості дитини;
• розвинути фізичні якості (швидкість, силу, спритність, витривалість) дитини.
8. Чи купуєте Ви своїй дитині спортивний інвентар ? Вкажіть, який саме.
9. Чи дотримуєтеся Ви у сім'ї певного режиму дня?
10. Як побудовано режим харчування у Вашій сім'ї?
11. Чи задоволені Ви фізичним вихованням дитини у закладі дошкільної освіти?
12. Чи вважаєте Ви свою сім'ю спортивною?
13. Чи хотіли б Ви спільно зі своєю дитиною брати участь у фізкультурно-оздоровчих заходах ЗДО?
14. Як відпочиває Ваша родина під час свят та вихідних днів?
15. Побажання Вашої родини для спільної роботи з закладом дошкільної освіти у напрямі зміцнення здоров'я та фізичного розвитку Вашої дитини.