Скарбничка педагога
Вправи на дихання, як профілактика хвороб
Усім відомо, що найліпше лікування хвороби - це її профілактика. І тут у пригоді стане дихальна гімнастика, вправи якої допоможуть навчити дитину правильно дихати. При глибокому диханні відбувається вентиляція легень, очищення їх від бактерій та мікробів, які спричинюють виникнення та швидкий розвиток хвороби.
Виконувати дихальну гімнастику зовсім нескладно. До того ж у формі гри вона матиме подвійний ефект. Дихальна гімнастика дуже корисна для організму дитини: вона поліпшує обмін кисню по всьому тілу, стимулює роботу шлунка й кишківника, серцевого м'яза. Крім того, якщо ваша дитина відрізняється гіперак- тивністю, то завдяки дихальній гімнастиці вона навчиться розслаблятися, заспокоюватися. Важливо лише правильно підійти до процесу виконання вправ - ірезультати вас вразять.
Для дітей дошкільного віку дихальну гімнастику проводять в ігровій формі. Навантаження поступово збільшують, ускладнюючи вправи та збільшуючи число їх повторень. Із молодшими дошкільниками, з огляду на незавершеність формування їхньої дихальної системи, дихальні вправи виконують у повільному й середньому темпі, повторюючи їх 4- 5 разів. У старшому дошкільному віці вправи слід виконувати в середньому темпі, збільшуючи кількість повторень до 6 - 8.
Для результативності дихальної гімнастикинеобхідно дотримуватися таких правил:
- виконувати вправи із задоволенням, адже позитивні емоції самі по собі мають значний оздоровчий ефект;
- концентрувати увагу на диханні, що збільшує позитивний ефект вправи;
- вдихати носом, а видихати через рот, і в жодному разі не затримувати, проте й не виштовхувати повітря;
- під час вдиху стежити за тим, щоб плечі не піднімалися - важливо утримувати тіло в розслабленому стані;
- більш повільно і плавно видихати повітря, щоб щоки не роздувалися;
- вдих має бути гранично активний, а видих - абсолютно пасивний;
- не проводити дихальну гімнастику за 20 хвилин до прийому їжі й протягом години після нього;
- комплекси вправ слід варіювати, проводити кілька разів на день по 2 - 3 хвилини.
Правильний вибір вправ дихальної гімнастики з урахуванням вікових особливостей дітей сприяє не лише їх фізичному оздоровленню, а й стабілізації психоемоційного стану. Навітьдворічні малюкиіз задоволенням виконуватимуть дихальні вправи, якщо при цьому використати ігровий прийом чи імітацію. Скажімо, запропонуйте дитині уявити себе повітряною кулькою чи хом'ячком.
Вправа «Повітряна кулька». Запропонуйте дитині лягти на підлогу і покласти руки на животик, уявивши, що замість животика - повітряна кулька. Тепер повільно надуваємо кульку, тобто животик, а після того, як мама плесне в долоні (через 5 секунд), - кульку здуваємо. Повторити цю вправу можна 5 разів, виконуючи разом з малюком.
Вправа «Хом'ячок». Ця вправа дуже подобається дітям, адже вона проста й дуже весела. Запропонуйте малюкові зобразити хом'ячка, надувши щічки, і пройтися так 10 кроків. Відтак повернутися і ляснути себе долоньками по щічках, випустивши повітря. А потім пройти ще кілька кроків, дихаючи носом, ніби винюхуючи нову їжу для наповнення щічок. Повторіть кілька разів. Сміх і веселощі - гарантовано.
Дитині молодшого дошкільного віку запропонуйте уявити себе носорогом, який дихає по черзі через одну ніздрю. Або влаштуйте змагання, уявивши, що ви спускаєтеся на дно океану, як справжні водолази. Наскільки дитина зможе затримати дихання? А ще запропонуйте уявити себе вітром чи квіткою.
Вправа «Вітер».Запитайте в дитини, як шумить вітер? А ось так! Вдих носиком, видих ротиком. Долонька часто торкається ротика, і дитина без голосу вимовляє «звук індіанця» - це шумить вітер. Вправу слід повторити 3 - 4 рази.
Вправа «Квітка».Запропонуйте дитині уявити, що вона на поляні, вкритій квітами. Ось вона нюхає запашну квітку - вдих носиком. Видих ротиком зі звуком «а-а-а» - як пахне квітка! Запропонуйте малюкові понюхати 4 - 5 квіточок.
Для дітейстаршого дошкільного вікудихальна гімнастика стає грою, яку можна організувати скрізь. Наприклад, можна «побулькати» в склянку з водою через трубочку. Фахівці стверджують, що це чудова вправа для дихання. Запропонуйте дитині пускати мильні бульбашки - це теж чудова гра і тренування ди хальної системи.
Дітям дошкільного віку легше правильно виконати дихальну вправу, коли її виконання передбачає промовляння певних звуків. Скажімо, можна покричати, як індіанці, прикриваючи рот рукою, чи прокукурікати, імітуючи півня... Ігор з елементами звукових дихальних вправ - безліч, потрібно лиш трохи фантазії.
Крім того,звукова гімнастика дуже корисна при різних захворюваннях дихальних шляхів,зокрема при астматичному бронхіті та бронхіальній астмі, які супроводжуються спазмами. Адже під час вимови приголосних звуків (п, т, к, ф, з) голосові зв'язки починають вібрувати, і ця вібрація передається на дихальні шляхи й легені. За допомогою такої вібрації відбувається розслаблення спазмованих бронхів і бронхіоли.
Ось декілька звукових вправ.
Вправа «Трубач». Імітуючи трубача, виконувати вправу сидячи, кисті рук затиснути в трубочку, підняти догори. Повільно видихаючи, голосно промовляти «п-ф-ф-ф». Повторити 4 - 5 разів.
Вправа «Півень.Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плескати ними по стегнах. Видихаючи, промовляти «ку-ку-рі-ку». Повторити 5 - 6 разів.
Спільні зусилля батьків і педагогів щодо застосування дихальної гімнастики позитивно впливають на оздоровлення дитини.
Профілактика плокостопості у дошкільнят
Плоскостопість у дітей
Плоскостопість у дітей зустрічається часто, особливо у малюків у ранньому віці. Щоб попередити можливі негативні наслідки, необхідно приймати заходи. Плоскостопість супроводжується різними порушеннями, основним з яких є зміна опорної функції ніг.
Крім того, можуть з'явитися болючі відчуття в результаті порушення кровопостачання, в деяких випадках, навіть судоми. Стопи частіше потіють і постійно холодні, на них з'являється синій відтінок. Плоскостопість може вплинути на розташування тазу і на хребет, а це призведе до того, що буде порушена постава.
Наявність плоскостопості у дітей можна визначити за зовнішніми ознаками. Вони під час пересування сильно махають руками, тупотять і підгинають ноги в області коліна або тазостегнового суглоба. Також, їх хода стає напруженою і незграбною.
Стопи у дітей в ранньому віці активно розвиваються і формуються, тому будь-які зовнішні фактори можуть призвести до різного роду відхилень. Завдяки тому, що в ранньому віці дитячий організм відрізняється високою пластичністю, щоб попередити плоскостопість, можна зміцнювати і тренувати зв'язки, м'язи стоп.
Профілактичні заходи у дітей дошкільного віку
В загальних випадках, щоб попередити формування плоскостопості, необхідно помірно навантажувати м'язи, ноги і стопи, кожен день приймати холодні ванни, ходити босоніж по землі, траві чи камінню. Особливо корисно ходити босими ногами, наприклад, з рихлою або нерівною поверхнею, це пояснюється тим, що під час пересування дитині незручно ставити стопу повністю на землю, і вона згинає пальці або стає на зовнішній край. Такі вправи допомагають зміцнювати стопи.
Крім того, для профілактики слід використовувати комплекс вправ і додаткових засобів, щоб отримати очікуваний результат. По-перше, потрібно пам'ятати про гігієнічні фактори, тобто, правильно вибирати взуття і дотримуватися гігієни. По-друге, виконувати фізичні вправи, за допомогою яких укріплюються м'язи стопи і гомілки, а також правильно формується стопа.
Всі методи профілактики повинні виконуватися і дотримуватися періодично, необхідно кожен рік перевіряти стан стоп дитини, створювати повноцінні і розвиваючі умови для оздоровчої фізкультури. Також, забезпечувати рекомендований фахівцями руховий режим і дотримуватися правил гігієни, не варто забувати і про фізичне виховання.
Лікувальна і профілактична фізкультура
Для того, щоб створити повноцінні умови оздоровчого середовища, необхідно підготувати спеціальне устаткування та інвентар для фізичних вправ. Вони допоможуть не тільки зміцнити м'язи, але й позитивно вплинути на формування стопи. Наприклад, це може бути дошка з ребристою або похилою стороною, скошена поверхня, стінка для фізкультури, сходи з мотузки, м'ячі, скакалки або обручі, а також інші пристосування для масажу ніг, палиці для проведення гімнастики, мати і велосипед.
Можна використовувати спеціальні тренажери, на яких встановлені педалі у формі конуса, вони також беруть участь в правильному формуванні стопи.
Не слід змушувати дітей використовувати такий інвентар, у них повинне бути власне бажання, а в літній період можна підготувати природні оздоровчі тренажери, наприклад, створити природні доріжки, на яких можна тренуватися.
Гігієнічні фактори профілактики
Відразу після того, як малюк почав ходити своїми ніжками, батьки повинні підбирати йому зручне і якісне взуття, крім того, не зайвим буде привчити дитину перед сном мити ноги у прохолодній воді, або кімнатної температури.
До природних і оздоровчих методів профілактики плоскостопості фахівці відносять пересування босими ногами в теплу пору року по вуличних і грунтових доріжках. У холодну пору року можна ходити босоніж по доріжках, створених штучним шляхом. Необхідно загартовувати ноги, обливати їх по черзі водою, яка буде відрізнятися по температурі, створювати сольові доріжки для ходіння.
Як правило, більшість профілактичних заходів для дітей шкільного віку аналогічні, як і для старших дітей. Необхідно пам'ятати про розроблені фахівцями фізичні вправи. Вони допомагають зміцнювати м'язи в області стоп і гомілок, а також підтримують правильне формування стоп. Лікувальна фізкультура повинна проходити з використанням додаткових засобів, у вигляді м'яча або скакалки, обруча та інших предметів. Не тільки малюків можна зацікавити такими вправами, діти шкільного віку охоче займаються лікувальною фізкультурою, якщо правильно підвести їх до цього.
Додаткові засоби профілактики плоскостопості
Ходити босими ногами можна не тільки на вулиці, але і в приміщенні, на свіжому повітрі, щоб проводити заняття для профілактики плоскостопості, слід уважно підібрати місце, тому що людям властиво скрізь смітити і залишати різні гострі предмети, якими діти можуть поранитися. Тому багато батьків створюють фізичні тренажери власними руками. Так вони можуть убезпечити свою дитину, крім того, тренуватися можна і вдома. Наприклад, щоб зробити своїми руками доріжку, можна зшити довге полотно із клейонки та наповнити його різними невеликими предметами, крупами. Відмінно підійде для такої мети горох або квасоля, перловка або каштан.
В домашніх умовах діти можуть лазити по шведській стінці, яка є відмінним пристосуванням для профілактики плоскостопості у дитини, тому що варіантів вправ величезна кількість, тренуватися може все тіло.
Дітей слід постійно залучати до цікавих спортивних занятть, наприклад, стрибати на скакалці або бігати, займатися різними рухливими вправами, головне, щоб такі заняття не могли нашкодити дитині, враховуючи його фізичні можливості. Можна запропонувати дитині займатися танцями, відвідувати масажні процедури, в дома для масажу ніг використовувати різні предмети, які мають рифлену поверхнею.
Лікарі рекомендують для профілактики плоскостопості виконувати наступну вправу кілька разів в тиждень, захоплювати дрібні предмети на підлозі пальцями ніг і пересувати їх з одного місця на інше. Для таких вправ підійдуть різні кульки невеликого розміру, олівці або гудзики.
Профілактичне взуття для дітей
Батьки повинні знати деякі правила, перш ніж підбирати дитині взуття. По-перше, приміряти річ слід після обіду, так як нога трохи набрякає. Якщо купувати взуття зранку, після обіду воно буде тісним для дитячої ноги. Одягати нове взуття при покупці слід одразу на дві ноги, після чого дитина має в ньому походити.
Не можна купувати дитяче взуття «впритул», великий палець не повинен упиратися в носок, воно повинне бути широким, щоб всі пальці ворушилися. Порушення цієї вимоги призведе до того, що у дитини ще порушиться і кровообіг стопи. Щоб ноги дихали, фахівці рекомендують вибирати дитяче взуття тільки з натурального матеріалу. Не варто забувати і про наявність каблука, завдяки якому відбувається тренування м'язів гомілки і стопи, крім цього, він ще й запобігає падіння дитини назад. Устілка у взутті повинна бути такою, щоб легко поглинала вологу, задник не повинен бовтатися, а носки повинні бути закругленої форми.
Існують не тільки правила вибору взуття, але і догляду за ним. Дитину з раннього віку слід привчати якомога частіше міняти шкарпетки, особливо, якщо на вулиці дуже жарко. Крім того, будь-яке взуття слід правильно сушити, для цього підходять електричні пристрої. Вологе взуття являє собою джерело хвороб. Крім цього, батькиповинні постійно спостерігати за розміром ноги у дитини, щоб вчасно купувати нове.